Starsze artykuły

Dimplex w prasie

Zapraszamy do zapoznania się z publikacjami na temat urządzeń Dimplex, a także informacjami prasowymi związanymi z naszą firmą. Obok nowości produktowych, w artykułach można znaleźć fachowe porady na temat nowoczesnych instalacji wykorzystujących pompy ciepła, systemy wentylacji z odzyskiem ciepła czy elektryczne urządzenia grzewcze. Oprócz tego zamieściliśmy również informacje na temat wybranych inwestycji wykorzystujących urządzenia Dimplex i wydarzeń, w których firma Glen Dimplex Polska brała udział w ostatnim czasie.

2019-04-25

System C – nowy wymiar efektywności energetycznej, zarządzenie ogrzewaniem i chłodzeniem

Opracowanie: Adam Koniszewski
Publikacja: InstalReporter, nr 04/2019

"Na tegorocznych międzynarodowych targach ISH we Frankfurcie, firma Glen Dimplex Thermal Solutions (GDTS) zaprezentowała System C przeznaczony do ogrzewania, chłodzenia, przygotowania ciepłej wody użytkowej i odzyskiwania ciepła w jednym kompaktowym układzie dla obiektów komercyjnych. GDTS koncentruje się na systemie, a konkretnie na Systemie C przeznaczonym do zarządzania ogrzewaniem i chłodzeniem obiektów komercyjnych. Modułowy, dostosowany do potrzeb system oparty jest na najnowocześniejszej i przyjaznej dla klimatu technologii pomp ciepła. Moc cieplna i wydajność chłodzenia są dokładnie dopasowane do projektu budowlanego i łączone z odpowiednimi komponentami hydraulicznymi. Istnieje również możliwość łączenia pomp ciepła powietrze-woda w kaskady, aby uzyskać jeszcze większą elastyczność projektową."

Pełny tekst artykułu dostępny jest do pobrania poniżej.

System C – nowy wymiar efektywności energetycznej, zarządzenie ogrzewaniem i chłodzeniem obiektów komercyjnych pobierz  

2018-05-30

System M – pompy ciepła Dimplex nowej generacji

Opracowanie: Adam Koniszewski
Publikacja: Polski Instalator, nr 4/2018

"Dimplex to urządzenia, które zapewniają doskonałą kontrolę temperatury. Nasz nowy System M to pompy ciepła do grzania i chłodzenia Dimplex nowej generacji, których modułowa konstrukcja jest wręcz unikalna i wyznacza nowe standardy na rynku pomp ciepła. Można powiedzieć, że opracowaliśmy pompę ciepła całkowicie na nowo! Te nowe urządzenia wyróżniają się małymi gabarytami, doskonałym wzornictwem i wydajnością, oferują cichą pracę i komfort. Są one bardzo wszechstronne i spełnią oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników. 5 zalet, jeden system: modułowy, minimalistyczny, „Made in Germany”, wykonany na miarę... wszystkie te cechy są widoczne w Systemie M. Ale jakie konkretne korzyści osiągniesz, jeśli zamontujesz te urządzenia we własnym domu? Poniżej postaramy sie opisać 5 głównych zalet Systemu M, są to: wyjątkowy design, funkcjonalność, cisza, wydajność, komfort. Każda z tych zalet sama w sobie jest już przekonująca, ale razem tworzą naprawdę unikalne połączenie. Jest ono tak niezwykłe, ze jeśli zdecydujesz sie poznać System M, już nigdy nie będziesz chciał go zmienić."

Pełny tekst artykułu dostępny jest do pobrania poniżej.

System M – pompy ciepła Dimplex nowej generacji pobierz  

2018-05-25

Budynek biurowy typu „Open Space” grzany i chłodzony rewersyjną pompą ciepła

Opracowanie: Adam Koniszewski
Publikacja: Warsztat Architekta

"Budynek biurowy typu „open space” ogrzewany oraz chłodzony jest rewersyjną gruntową pompą ciepła z zastosowaniem nowoczesnych powierzchniowych systemów grzewczo-chłodzących opartych na panelach sufitowych. Dzięki czemu realizowane jest „ciche” chłodzenie bez wykroplenia wilgoci z powietrza, co jest szczególną zaletą dla utrzymania komfortu przebywania ludzi w pomieszczeniach biurowych. Większość pomieszczeń w budynku to typowy biurowy „open space” – stąd należało położyć szczególny nacisk na utrzymanie odpowiednich temperatur i dostarczenie niezbędnej ilości powietrza. Źródłem ciepła i chłodu dla budynku jest rewersyjna gruntowa pompa ciepła SI 130TUR+ marki Dimplex, o mocy chłodniczej 129kW (przy B20/W9 wg EN 14511) i grzewczej 108,5kW (przy B0/W35 wg EN 14511). Omawiana pompa ciepła posiada dodatkowy wymiennik ciepła (skraplacz), który pozwala wykorzystać ciepło odpadowe pochodzące z procesu chłodzenia obiektu na cele przygotowania ciepłej wody użytkowej, dzięki czemu znacznie obniżamy koszty eksploatacyjne."

Pełny tekst artykułu dostępny jest do pobrania poniżej.

Budynek biurowy typu „Open Space” grzany i chłodzony rewersyjną pompą ciepła pobierz  

2018-03-14

System Zero – rewolucja w pompach ciepła do instalacji komercyjnych

Opracowanie: Adam Koniszewski
Publikacja: InstalRepoerter nr 03/2018

"Dimplex przedstawia System Zero – rewersyjną, powietrzno-gruntową pompę ciepła, która rewolucjonizuje wykorzystanie energii cieplnej w zastosowaniach komercyjnych i przemysłowych. Jest to jedno z najbardziej wszechstronnych urządzeń do grzania oraz chłodzenia, które jako dolne zródło ciepła wykorzystuje powietrze, grunt, a także ciepło odpadowe z procesów technologicznych. Głównym źródłem energii jest powietrze, natomiast grunt pełni role źródła uzupełniającego – jednak oba źródła mogą być wykorzystywane jednocześnie. Pojawienie się Systemu Zero otworzyło nowe możliwości dla instalacji komercyjnych oraz przemysłowych. Od teraz projektant nie musi się już zastanawiać, jakiego typu źródło ciepła będzie najlepsze w konkretnym obiekcie. System Zero to opatentowana pompa ciepła, która łączy zalety powietrznej oraz gruntowej pompy ciepła i daje również możliwość wykorzystania ciepła odpadowego z procesów technologicznych."

Pełny tekst artykułu dostępny jest do pobrania poniżej.

System Zero – rewolucja w pompach ciepła do instalacji komercyjnych pobierz  

2018-01-31

Ogrzewanie i wentylacja dużych obiektów – pompa ciepła, ciepło odpadowe, powietrze-grunt

Opracowanie: Adam Koniszewski
Publikacja: Magazyn Instalatora nr 233, styczeń 2018

"System Zero to pierwsza na świecie produkowana seryjnie pompa ciepła dużej mocy, która bardzo wydajnie potrafi wykorzystywać dwa doskonałe nośniki energii: powietrze i grunt. Głównym źródłem energii jest powietrze, natomiast grunt pełni rolę źródła uzupełniającego - jednak oba źródła mogą być wykorzystywane jednocześnie. System Zero doskonale nadaje się do wykorzystania ciepła odpadowego. Zero ograniczeń. Zero marnotrawstwa. Przedstawiamy System Zero - rewersyjną, powietrzno-gruntową pompę ciepła, która rewolucjonizuje wykorzystanie energii cieplnej w zastosowaniach komercyjnych i przemysłowych! Jest to jedno z najbardziej wszechstronnych urządzeń do grzania oraz chłodzenia, które jako dolne źródło ciepła wykorzystuje powietrze, grunt, a także ciepło odpadowe z procesów technologicznych."

Pełny tekst artykułu dostępny jest do pobrania poniżej.

Ogrzewanie i wentylacja dużych obiektów – pompa ciepła, ciepło odpadowe, powietrze-grunt pobierz  

2018-01-23

System M – pompy ciepła nowej generacji

Opracowanie: Adam Koniszewski
Publikacja: Rynek Instalacyjny styczeń/luty 2018

"System M to pompy ciepła nowej generacji przeznaczone do grzania i chłodzenia. Ich unikalna modułowa konstrukcja wyznacza nowe standardy na rynku. Urządzenia te wyróżniają się wyjątkowo małym zapotrzebowaniem na miejsce, doskonałym wzornictwem i wydajnością oraz bardzo cichą pracą. System M zajmuje wyjątkowo mało miejsca, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku, a jednostkę wewnętrzną można zamontować praktycznie w każdym miejscu, gdyż nie są wymagane minimalne odstępy od ściany. Można ją np. ustawić obok lodówki, pralki lub suszarki, a dzięki minimalistycznej formie podkreślonej najwyższej jakości materiałami będzie ona doskonale pasować do otoczenia. Również jednostka zewnętrzna ustawiona przed budynkiem jest niemal niewidoczna."

Pełny tekst artykułu dostępny jest do pobrania poniżej.

System M – pompy ciepła nowej generacji pobierz  

2018-01-16

Nowa aplikacja Dimplex Smart Room Heating

Opracowanie: Adam Koniszewski
Publikacja: InstalReporter nr 2018/01

"Więcej ciepła czy większa oszczędność? Do tej pory użytkownik systemu grzewczego miał – najogólniej ujmując – dwie możliwości. Wybierał pomiędzy komfortem a wydajnością. Teraz wszystko może wyglądać inaczej, dzięki nowej aplikacji Smart Room Heating firmy Dimplex. Szacuje się, że dziś udział oprogramowania w technologii pomp ciepła wynosi około 20%. Wg Tino Bär, kierownika produktu w Dimplex, za pięć lat będzie to już 40%. Dlaczego? Obieg chłodniczy jest znany od XIX wieku i prawdopodobnie przez następne sto lat nic się w tej technologii nie zmieni. Również potencjał tkwiący w komponentach mechanicznych jest ograniczony: pewnego dnia sprężarka zostanie maksymalnie zoptymalizowana. Nie można przechytrzyć fizyki. Dlatego zajmowanie się oprogramowaniem jest coraz ważniejsze. A ponad 80% wszystkich pomp ciepła w Niemczech nie jest właściwie wyregulowanych. W zależności od instalacji, możliwe jest potencjalne zwiększenie wydajności od 4 do 30%."

Pełny tekst artykułu dostępny jest do pobrania poniżej.

Nowa aplikacja Dimplex Smart Room Heating pobierz  

2017-12-01

System Zero – rewolucja w pompach ciepła do zastosowań komercyjnych

Opracowanie: Adam Koniszewski
Publikacja: GLOBEnergia nr 2017/11

"System Zero to rewersyjna powietrzno-gruntowa pompa ciepła, która rewolucjonizuje wykorzystanie energii cieplnej w zastosowaniach komercyjnych i przemysłowych. To jedno z najbardziej wszechstronnych urządzeń do grzania oraz chłodzenia, które jako dolne źródło ciepła wykorzystuje powietrze, grunt, a także ciepło odpadowe z procesów technologicznych. System Zero automatycznie korzysta z odpowiedniego źródła ciepła w zakresie, w którym urządzenie pracuje z najwyższą wydajnością. Dla projektantów oznacza to nowe możliwości w projektowaniu nowoczesnych systemów, a dla inwestora – wymierne korzyści finansowe."

Pełny tekst artykułu dostępny jest do pobrania poniżej.

System Zero – rewolucja w pompach ciepła do zastosowań komercyjnych pobierz  

2017-11-06

Pompy ciepła nie tylko w kaskadzie – ogrzewanie i chłodzenie budynku komercyjnego

Opracowanie: GLOBEnergia
Współpraca: Adam Koniszewski, Michał NIedźwiadek (WARM-SERWIS)
Publikacja: GLOBEnergia nr 2017/4

"Historia firmy ELFEKO sięga 1987 roku, a jej początki wiążą się z działalnością zorientowaną na współpracę z energetyką, jako firma świadcząca usługi w sektorze energetyki dystrybucyjnej. Nowa siedziba firmy ELFEKO to nowoczesny budynek usługowo-biurowy zlokalizowany w przemysłowej części Gdyni.
Inwestor zdecydował się na wykorzystanie nowoczesnego systemu umożliwiającego ogrzewanie, chłodzenie oraz odzysk ciepła. Za całość odpowiadają dwie niezależnie pracujące pompy ciepła. Instalację maszynowni pomp ciepła przeprowadziła firma WARM-SERWIS, montująca pompy ciepła od 2009 roku. Znajdują się w niej dwie pompy ciepła: jedna pracuje na cele grzewczo-chłodnicze, natomiast druga tylko na cele grzewcze. Całościowe zapotrzebowanie na moc grzewczą obiektu wynosi 150 kW.
W związku z pracą na różnych parametrach zasilania zdecydowano się na niezależną pracę dwóch urządzeń (100 kW i 50 kW). „Wiemy, że sprawność pomp ciepła, czyli COP, zależy od ich temperatury zasilania i ze względu na ten fakt zostały one odseparowane” – wyjaśnia Adam Koniszewski, ekspert firmy Dimplex. Pierwsza, rewersyjna pompa ciepła, pracuje na cele grzewcze i chłodnicze obiektu – tu dystrybucja ciepła i chłodu odbywa się poprzez klimakonwektory. Zasilane są one ciepłem o temperaturze ok. 35 stopni Celsjusza, natomiast przy produkcji wody lodowej temperatura zasilania wynosi ok. 9 stopni Celsjusza. Urządzenie przygotowuje również ciepłą wodę użytkową (wykorzystując w tym celu ciepło odpadowe powstałe w procesie chłodzenia obiektu). Drugie urządzenie pracuje tylko i wyłącznie na potrzeby wytwarzania ciepła technologicznego wentylacji. W tym przypadku temperatura zasilania jest wyższa, wynosi bowiem ok. 55 stopni Celsjusza."

Pełny tekst artykułu dostępny jest do pobrania poniżej.

Pompy ciepła nie tylko w kaskadzie – ogrzewanie i chłodzenie budynku komercyjnego pobierz  

2017-11-03

Energooszczędny budynek biurowy – grzanie, chłodzenie, wentylacja

Opracowanie: GLOBEnergia
Publikacja: GLOBEnergia nr 2017/3

"Firma Batim ze Starego Sącza zajmuje się transportem międzynarodowym. Nowy budynek biurowy firmy został wykonany w technologii niskoenergetycznej, z zastosowaniem nowoczesnych systemów grzewczo-chłodzących opartych na odnawialnych źródłach energii. Całość dopełnia instalacja fotowoltaiczna, zasilająca obiekt w energię elektryczną. Eksploatująca kilkaset samochodów fi rma Batim ma pełną świadomość znaczenia kosztów eksploatacyjnych.
Stąd podjęta decyzja zainwestowania w budynek energooszczędny, który może okazać się przedsięwzięciem kosztownym na etapie realizacji, ale szybko zacznie przynosić oszczędności w trakcie eksploatacji. Większość pomieszczeń w budynku to typowy biurowy open space – stąd należało położyć szczególny nacisk na utrzymanie odpowiednich temperatur i dostarczenie niezbędnej ilości powietrza. Źródłem ciepła i chłodu dla budynku jest rewersyjna pompa ciepła Dimplex SI 130TUR+, o mocy chłodniczej 130 kW i grzewczej 110 kW. Urządzenie zostało wyposażone w dodatkowy wymiennik ciepła, który pozwala wykorzystać ciepło odpadowe pochodzące z procesu chłodzenia na inne cele – w tym wypadku podgrzewanie ciepłej wody użytkowej.Dolnym źródłem dla pompy SI 130TUR+ jest 28 odwiertów, każdy o długości 150 mb."

Pełny tekst artykułu dostępny jest do pobrania poniżej.

Energooszczędny budynek biurowy – grzanie, chłodzenie, wentylacja pobierz  

2017-05-08

Nowa generacja pomp ciepła. Nowości Dimplex na ISH 2017

Opracowanie: GLOBEnergia
Publikacja: GLOBEnergia nr 2017/2

"ISH to jedne z największych międzynarodowych targów, skupiające wystawców z branży wentylacyjnej, instalacji wodnych i sanitarnych oraz systemów grzewczych. To właśnie dlatego nie mogło na nich zabraknąć firmy Dimplex, która jest ściśle związana z innowacyjnymi technologiami w technice grzewczej. Podczas tak ważnego wydarzenia dla branży firma Dimplex przedstawiła najnowsze rozwiązanie w dziedzinie pomp ciepła.
Jedną z najbardziej innowacyjnych propozycji jest 60 kW pompa ciepła „System Zero”, pozwalająca oszczędzać maksymalną ilość energii. Jest to pompa przeznaczona do obiektów komercyjnych, a co istotne – istnieje możliwość zestawienia jej w kaskady. Prezentowane urządzenie jest jednocześnie pompą powietrzną oraz pompą solankową, łącząc ze sobą zalety obu tych rozwiązań. Jest w stanie zapewnić komfort cieplny budynku o powierzchni do 1 000 m2 wraz z zapewnieniem ciepłej wody użytkowej. W swoich rozwiązaniach fi rma stawia na środowisko, dlatego też środkiem chłodniczym jest przyjazny środowisku propan.
Kolejne nowe rozwiązanie firmy Dimplex jest dedykowane do domów jednorodzinnych i jest to tzw. „System M”. System modułowy polega na łączeniu jednostki zewnętrznej z jednostką wewnętrzną za pomocą układu chłodniczego. Firma stara się łączyć zalety pomp ciepła monoblokowych z pompami typu split. Ciekawym rozwiązaniem prezentowanego systemu jest przeniesienie sprężarki i skraplacza z jednostki zewnętrznej do jednostki wewnętrznej. Dzięki temu jednostka zewnętrzna emituje bardzo małą ilość hałasu i składa się wyłącznie z parownika i wentylatora. Ponadto System M to jednostki dopasowane do każdych potrzeb, dające różne możliwości aranżacji jednostek zewnętrznych dopasowanych do kształtów domów oraz rodzaju elewacji…"

Pełny tekst artykułu dostępny jest do pobrania poniżej.

Nowa generacja pomp ciepła. Nowości Dimplex na ISH 2017 pobierz  

2017-02-01

Grzanie i chłodzenie wielkich powierzchni. Recenzja pompy ciepła Dimplex 130TUR+

Opracowanie: Adam Koniszewski
Publikacja: GLOBEnergia nr 2017/1

"Firma Dimplex przygotowała nietypowe rozwiązanie układu grzewczo-chłodniczego, rzadko spotykane na polskim rynku pomp ciepła dużej mocy. Gruntowa, rewersyjna pompa ciepła Dimplex SI 130TUR+ posiada funkcję ogrzewania, chłodzenia oraz ma możliwość wykorzystania ciepła odpadowego do grzania ciepłej wody użytkowej lub basenowej. W okresie letnim w jednej cenie dostajemy przygotowanie chłodu i c.w.u. Zimą ciepło przeznaczone na cele c.o. oraz c.w.u. jest dostarczane w systemie równoległym, bez priorytetu. Urządzenie to posiada trzy niezależne wymienniki, które w systemie ogrzewania oraz chłodzenia odgrywają różne role. W zimie działa tylko jeden parownik odzyskujący ciepło z gruntu, natomiast kolejne dwa skraplacze są odpowiedzialne za dostarczenie ciepła na przygotowanie ciepłej wody oraz ogrzania budynku…"

Pełny tekst artykułu dostępny jest do pobrania poniżej.

Grzanie i chłodzenie wielkich powierzchni. Recenzja pompy ciepła Dimplex 130TUR+ pobierz  

2016-11-30

Komfort czy wydajność? Cieplej czy taniej? Koniec z takimi dylematami!

Opracowanie: Adam Koniszewski
Publikacja: GLOBEnergia nr 2016/4

"Więcej ciepła czy większa oszczędność? Do tej pory użytkownik systemu grzewczego miał – najogólniej ujmując, dwie możliwości. Wybierał pomiędzy komfortem a wydajnością – często nie potrafiąc ocenić, jaki to będzie miało wpływ na wygodę i zasobność portfela. Teraz wszystko może wyglądać inaczej, bo firma Dimplex, znana z precyzyjnej i inteligentnej techniki regulacyjnej, prezentuje nową aplikację Smart Room Heating. Szacuje się, że dziś udział oprogramowania w technologii pomp ciepła wynosi około 20%. „Za pięć lat będzie to już 40%”, przewiduje Tino Bär, kierownik produktu w Dimplex. Dlaczego? „Obieg chłodniczy jest znany od XIX wieku i prawdopodobnie przez następne sto lat nic się w tej technologii nie zmieni. Również potencjał tkwiący w komponentach mechanicznych jest ograniczony: pewnego dnia sprężarka zostanie maksymalnie zoptymalizowana. Nie można przechytrzyć fizyki. Dlatego zajmowanie się oprogramowaniem jest coraz ważniejsze. (…) Tu wkracza nowa aplikacja”. Jak szacuje Tino Bär, ponad 80% wszystkich pomp ciepła w Niemczech nie jest właściwie wyregulowanych. Czy to dużo? „Powiedzmy, że jest sporo do zrobienia”, śmieje się zaklinacz pomp ciepła. „W zależności od instalacji, możliwe jest potencjalne zwiększenie wydajności od 4 do 30%”…"

Pełny tekst artykułu dostępny jest do pobrania poniżej.

Komfort czy wydajność? Cieplej czy taniej? Koniec z takimi dylematami! pobierz  

2016-08-10

Ogrzewanie budynków jednorodzinnych pompami ciepła. Po prostu wydajnie i efektywnie

Opracowanie: Adam Koniszewski
Publikacja: GLOBEnergia nr 2016/3

"Czy można ogrzewać budynek jednorodzinny tylko powietrzną pompą ciepła? Czy system monowalentny w przypadku powietrznej pompy ciepła w warunkach polskich jest możliwy? Obalmy powszechnie krążące mity – tak, powietrzna pompa ciepła może samodzielnie pracować na przygotowanie ciepłej wody i ogrzewanie obiektu przez cały rok!
Przekonał się o tym użytkownik takiego urządzenia w Kołobrzegu. Redakcja GLOBEnergia wraz z instalatorem systemu i przedstawicielem producenta pompy ciepła postanowiła odwiedzić inwestora. Budynek, w którym pracuje pompa ciepła LA S-TU firmy Dimplex, to nowy budynek o powierzchni grzewczej 150 m2. Zainstalowana pompa ciepła pracuje na potrzeby ogrzewania oraz przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Jest to pompa typu monoblok. System grzewczy składa się z urządzenia umieszczonego na zewnątrz budynku oraz instalacji rozprowadzającej ciepło w postaci ogrzewania podłogowego. Warto nadmienić, że budynek wyposażony jest wyłącznie w system ogrzewania podłogowego, ponieważ w pompach ciepła warto dążyć do osiągnięcia jak najwyższej sprawności jej pracy, a żeby tę sprawność uzyskać, należy projektować systemy niskotemperaturowe. „Tylko wtedy użytkownik może cieszyć się tym urządzeniem, a co za tym idzie niskimi kosztami eksploatacyjnymi” – opowiada Adam Koniszewski z firmy Dimplex…"

Pełny tekst artykułu dostępny jest do pobrania poniżej.

Ogrzewanie budynków jednorodzinnych pompami ciepła. Po prostu wydajnie i efektywnie pobierz  

2016-03-07

Instalacja prosumencka w Słupsku

Opracowanie: Dominika Sosnowska
Publikacja: GLOBEnergia nr 2016/2

"Podczas projektowania systemu grzewczego zaopatrującego dom w energię myślimy nie tylko o komforcie, jaki chcielibyśmy osiągnąć, lecz także o kosztach jego utrzymania. Coraz więcej inwestorów ceni sobie niezależność energetyczną, mając na uwadze także proekologiczne rozwiązania. Konsekwencją jest wzrost popularności fotowoltaiki i pomp ciepła, które w połączeniu mogą stworzyć bardzo efektywne rozwiązanie.
Jednym z przykładów dobrze wykonanej instalacji jest system hybrydowy on-grid pokrywający zapotrzebowanie energetyczne domu jednorodzinnego o powierzchni 270 m2 zlokalizowanego we wsi Strzelinko pod Słupskiem. Instalacja składa się z rewersyjnej pompy ciepła typu split Dimplex LAW 14 ITR pracującej w układzie powietrze-woda o mocy 14 kW oraz 24 modułów fotowoltaicznych SELFA SV60P-245 o łącznej mocy zainstalowanej równej 5,76 kWp. Współpracują one w systemie biwalentnym równoległym z dwoma obiegami grzewczymi i przygotowaniem ciepłej wody użytkowej. Pompa ciepła wspomagana jest grzałką elektryczną służącą do przegrzewu c.w.u. oraz kotłem olejowym pracującym równolegle w charakterze źródła szczytowego, ówcześnie będącym jedynym źródłem zasilania obiektu. Ważnym aspektem pracy instalacji jest krzywa grzewcza ustawiona zależnie od temperatury zewnętrznej."

Pełny tekst artykułu dostępny jest do pobrania poniżej.

Instalacja prosumencka w Słupsku pobierz  

2016-01-11

Energia z gruntu i powietrza. Nowe możliwości w projektowaniu nowoczesnych systemów

Opracowanie: Adam Koniszewski
Publikacja: GLOBEnergia nr 2016/1

"Powietrze i grunt są doskonałymi nośnikami energii, które pompy ciepła potrafią wykorzystywać bardzo wydajnie. Jednak do tej pory inwestor planujący zastosowanie pompy ciepła zwykle miał do wyboru – zastosować gruntową (wodną) albo powietrzną pompę ciepła. Rewersyjna powietrzno-gruntowa pompa ciepła potrafi wykorzystać na cele grzewcze jednocześnie powietrze oraz grunt. Głównym źródłem energii jest powietrze, natomiast grunt pełni rolę źródła uzupełniającego – jednak oba źródła mogą być wykorzystywane jednocześnie. Istnieje również możliwość wykorzystania ciepła odpadowego z procesów technologicznych, jest to więc doskonałe rozwiązanie do obiektów z zainstalowanymi innymi urządzeniami, których ciepło może być również wykorzystane przez pompę ciepła (np. sklepów wielkopowierzchniowych z zainstalowanymi urządzeniami chłodniczymi). Inwestorzy otrzymują zatem jeszcze większe możliwości w projektowaniu nowoczesnych systemów grzewczo-chłodzących!…"

Pełny tekst artykułu dostępny jest do pobrania poniżej.

Energia z gruntu i powietrza. Nowe możliwości w projektowaniu nowoczesnych systemów pobierz  

2015-12-01

Wpływ temperatury górnego źródła na efektywność działania pompy ciepła

Opracowanie: Adam Koniszewski
Publikacja: GLOBEnergia nr 2015/4

"Temperatura źródła górnego ma decydujący wpływ na współczynnik wydajności grzewczej COP pompy ciepła, który definiowany jest jako iloraz efektu uzyskanego podczas pracy urządzenia do kosztów poniesionych dla jego osiągnięcia, tj. ilości ciepła użytecznego uzyskanego w skraplaczu do nakładu, który trzeba ponieść, w postaci zużytej energii napędowej (wzór 1). Rysunek 1 przedstawia wpływ temperatury źródła górnego na efektywność energetyczną dobranej w projekcie sprężarkowej pompy ciepła. Wynika z niego, że im wyższa jest temperatura źródła górnego przy danej temperaturze źródła ciepła dolnego (grunt), tym mniejsza jest jej moc grzewcza , natomiast rośnie pobór mocy napędowej sprężarki Nt. W konsekwencji tego obniża się współczynnik wydajności grzewczej COP urządzenia. Dzieje się tak dlatego, ponieważ zmianie tej temperatury towarzyszy wzrost bądź spadek ciśnienia skraplania odpowiadający żądanej temperaturze zasilania instalacji źródła górnego…"

Pełny tekst artykułu dostępny jest do pobrania poniżej.

Wpływ temperatury górnego źródła na efektywność działania pompy ciepła pobierz  

2015-10-05

Jakie są systemy ogrzewania z pompą ciepła? Ocena techniczno-ekonomiczna

Opracowanie: Adam Koniszewski
Publikacja: GLOBEnergia nr 2015/3

"Systemy ogrzewania wolnostojących budynków mieszkalnych z wykorzystaniem sprężarkowych pomp ciepła pociągają za sobą szereg koniecznych do spełnienia warunków, a m.in:
• dostępność dolnego źródła ciepła; dobrą charakterystykę cieplną obiektu.
Z charakterystyk pokazanych na rysunku 1 wynika, że im lepsza jest izolacja cieplna budynku (mniejsze straty ciepła), w tym większym stopniu SPC pokrywa zapotrzebowanie na moc cieplną występujące przy niższych wartościach temperatury zewnętrznej;
• niskotemperaturowy system ogrzewania zainstalowany wewnątrz budynku. Koszty ogrzewania typowego współcześnie budowanego domu stanowią około 70% kosztów jego utrzymania. To bardzo dużo, jeśli weźmie się pod uwagę, że istnieją rozwiązania i technologie umożliwiające zredukowanie tych kosztów co najmniej o połowę…"

Pełny tekst artykułu dostępny jest do pobrania poniżej.

Jakie są systemy ogrzewania z pompą ciepła? Ocena techniczno-ekonomiczna pobierz  

2015-07-06

Chłodzenie pasywne i aktywne – rozwiązania systemowe w dziedzinie grzania i chłodzenia

Opracowanie: Adam Koniszewski
Publikacja: GLOBEnergia nr 2015/2

"Podczas pasywnego chłodzenia, będący do dyspozycji, niski poziom temperaturowy dolnego źródła ciepła zostaje przeniesiony przez wymiennik ciepła do systemu grzania. Sprężarka pompy ciepła nie jest używana, pozostaje „pasywna” i może być wykorzystana do przygotowywania ciepłej wody. Pasywne systemy chłodzenia ze względu na określoną wydajność chłodniczą projektuje się do obiektów o niskim zapotrzebowaniu na chłód. Natomiast przy dużym zapotrzebowaniu na chłód, chłodzenie pasywne może współpracować z chłodzeniem aktywnym, kompensując tym koszty eksploatacyjne. Dla zapewnienia doskonałego klimatu, obok efektywnej instalacji grzewczej, coraz ważniejsze staje się także chłodzenie pomieszczeń. Zimą, pompa ciepła pracuje jako efektywne urządzenie grzewcze, natomiast latem wypełniona wodą instalacja grzewcza służy do chłodzenia. W przypadku rewersyjnych pomp ciepła, ciepło odpadowe powstające w trybie chłodzenia może być wykorzystywane dalej. W ten sposób, oprócz przyjemnego klimatu, otrzymujemy bezpłatne ciepło służące np. do podgrzewania wody użytkowej lub basenu…"

Pełny tekst artykułu dostępny jest do pobrania poniżej.

Chłodzenie pasywne i aktywne – rozwiązania systemowe w dziedzinie grzania i chłodzenia pobierz  

2015-04-01

Chłodzenie aktywne. Rozwiązania systemowe w dziedzinie grzania i chłodzenia

Opracowanie: Adam Koniszewski
Publikacja: GLOBEnergia nr 2015/1

"Niskotemperaturowe pompy ciepła to idealne rozwiązanie do systemów w nowym budownictwie mieszkaniowym, biurowcach czy instalacjach przemysłowych. Wysokotemperaturowe pompy ciepła adresowane są natomiast do starszego budownictwa, obiektów zabytkowych czy sakralnych. Dla zapewnienia doskonałego klimatu, obok efektywnej instalacji grzewczej, coraz ważniejsze staje się także chłodzenie pomieszczeń. Zimą, pompa ciepła pracuje jako efektywne urządzenie grzewcze, natomiast latem wypełniona wodą instalacja grzewcza służy do chłodzenia. W przy-padku rewersyjnych pomp ciepła, ciepło odpadowe powstające w trybie chłodzenia może być wykorzystywane dalej. W ten sposób, oprócz przyjemnego klimatu, otrzymujemy bezpłatne ciepło służące np. do podgrzewania wody użytkowejlub basenu…"

Pełny tekst artykułu dostępny jest do pobrania poniżej.

Chłodzenie aktywne. Rozwiązania systemowe w dziedzinie grzania i chłodzenia pobierz  

2013-10-25

Propagatorzy Innowacyjnej Technologii nagrodzeni, czyli Dimplex na tegorocznych targach RENEXPO®

W dniach 16-17 października 2013 r. odbyła się w Warszawie już trzecia edycja Międzynarodowych Targów Energii Odnawialnej i Efektywności Energetycznej RENEXPO® Poland. Wśród wystawców nie mogło zabraknąć również firmy Glen Dimplex. Uznany w branży producent elektrycznych urządzeń grzewczych oraz jeden z wiodących specjalistów w dziedzinie pomp ciepła, po raz kolejny potwierdził pozycję lidera zdobywając „Puchar RENERGY AWARD” w kategorii Innowacyjna Technologia: Pompy ciepła.

Pełny tekst do pobrania poniżej.

Renexpo Dimplex - informacja prasowa pobierz  

2013-08-13

Steruj pompą ciepła z komputera za pomocą modułu NWPM

Wydajność pompy ciepła zależy od jakości urządzenia i poprawnej instalacji, jednak maksymalną efektywność osiągnąć możemy również dzięki odpowiedniemu zarządzaniu całym systemem. Teraz sterowanie pompami ciepła firmy Dimplex jest jeszcze prostsze dzięki połączeniu ich z komputerem osobistym, smartfonem lub tabletem za pomocą modułu NWPM, który służy jako interfejs pomiędzy tymi urządzeniami grzewczymi a lokalną siecią komputerową.

Pełny tekst do pobrania poniżej.

Moduł NWPM Dimplex - informacja prasowa pobierz  

2013-08-06

Intymny klimat w centrum miasta, czyli kominki elektryczne marki Optiflame

Przytulne pomieszczenie oświetlone jedynie blaskiem kominka to dla wielu osób jedna z najbardziej romantycznych i relaksujących scenerii. Wciąż jednak wydaje się, że efekt ten można osiągnąć jedynie podczas pobytu w drewnianej chacie wśród górskich szczytów. A gdyby tak móc rozkoszować się takim klimatem w domowym zaciszu? To możliwe! Kominki elektryczne Optiflame dzięki rozbudowanej ofercie, łatwemu montażowi i szerokim możliwościom instalacyjnym pozwalają cieszyć się ognistym efektem w niemal każdym wnętrzu.

Pełny tekst do pobrania poniżej.

Przegląd kominków Optiflame pobierz  

2013-05-08

Inna wizja kominka, czyli nowe modele Synergy i Convex od Optiflame

Nowoczesne, minimalistyczne w wystroju wnętrze wcale nie musi być chłodne – wystarczy jeden element, aby zupełnie odmienić jego charakter. Kominek elektryczny to połączenie nowoczesnej technologii i atrakcyjnego designu z ciepłem przytulnego wnętrza. Nowości marki Optiflame – Synergy i Convex – dzięki unikatowemu wzornictwu i zastąpieniu polan drewna niestandardowymi rozwiązaniami są tego idealnym przykładem.

Pełny tekst do pobrania poniżej.

Synergy i Convex Optiflame pobierz  

2013-04-24

Kompaktowe pompy ciepła solanka/woda SIW 6-11TU – innowacja na miarę każdego domu

Opracowanie: Przemysław Radzikiewicz
Publikacja: Instal Reporter nr 2013/4

"Firma Dimplex, specjalizująca się w technice elektrycznego ogrzewania domów i technice systemowej, wprowadziła do swojej oferty nowość – wysokowydajne pompy ciepła typu solanka/woda SIW...TU ze zintegrowanym zbiornikiem ciepłej wody użytkowej. Innowacyjne urządzenia zostały zaprezentowane po raz pierwszy na tegorocznych targach ISH we Frankfurcie, największej międzynarodowej imprezie w branży wentylacji, klimatyzacji, instalacji wodnych i sanitarnych.

Z obserwacji stanu zasobów energetyczych można śmiało stwierdzić, że przyszłość zdecydowanie należy do instalacji ogrzewniczych przyjaznych dla środowiska naturalnego. Pompy ciepła – zaawansowane technologicznie urządzenia grzewcze w pełni realizują tę ideę, wykorzystując energię zgormadzoną w gruncie, ogrzanym opadami atmosferycznymi i promieniami słonecznymi. Pobieranie energii z ziemi umożliwiają dwa systemy – gruntowe kolektory płaskie i sondy gruntowe, umieszczane zarówno na dużej powierzchni, jak i dużej, dochodzącej do 100 metrów głębokości…"

Pełny tekst artykułu dostępny jest do pobrania poniżej.

Kompaktowe pompy ciepła solanka/woda SIW 6-11TU – innowacja na miarę każdego domu pobierz  

2013-02-25

Kurtyny powietrzne Dimplex

Opracowanie: Przemysław Radzikiewicz
Publikacja: Magazyn Instalatora nr 2013/3

"W obiektach wielkokubaturo-wych aspekt strat ciepła oraz efektywności energetycznej należy rozpatrywać w sposób wielowymiarowy. Straty przez przegrody budowlane, straty ciepła przez system wentylacji i ciągi komunikacyjne, a także wszelakie zyski ciepła w aspekcie chłodzenia, należy bilansować i rozpatrywać w ujęciu całościowym. Jednym ze sposobów ograniczenia strat ciepła w budynkach wielkokubaturowych jest ograniczenie strat przez wszelkiego rodzaju drzwi. W takich obiektach pojawia się problem częstego otwierania drzwi, co powoduje wychładzanie budynku w sezonie grzewczym i zwiększenie zapotrzebowania na ciepło…"

Pełny tekst artykułu dostępny jest do pobrania poniżej.

ABC kurtyny Dimplex pobierz  

2013-02-12

Przyszłość bez oleju, gazu i węgla, czyli Dimplex na Budmie

„Budownictwo przyszłości. Inteligentna Architektura”. To hasło, pod którym odbyły się - Międzynarodowe Targi Budownictwa Budma 2013”. Zgodnie z nim ekspozycja i program wydarzeń w znacznym stopniu koncentrował się na prezentacji inteligentnych systemów projektowania, oszczędnych, niskoenergetycznych technologiach, innowacyjnych materiałach i systemach zabudowy oraz zintegrowanym sterowaniu i nowoczesnym zarządzaniu budynkiem. W tematykę targów świetnie wpisała się firma Glen Dimplex, posiadająca 40-letnie doświadczenie w rozwoju nowoczesnych, innowacyjnych, oszczędnych oraz przyjaznych dla środowiska systemów pomp ciepła Dimplex, wykorzystujących wodę gruntową, grunt i powietrze zewnętrzne jako źródło energii cieplnej.

Pełny tekst do pobrania poniżej.

Budma Dimplex pobierz  

2013-02-12

Dookoła pompy ciepła. Górne źródło w pompach ciepła

Opracowanie: Przemysław Radzikiewicz
Publikacja: Magazyn Instalatora nr 2013/2

"W poprzednim artykule z serii „Dookoła pompy ciepła” omówione zostały zagadnienia związane z doborem, wykonaniem i pracą dolnego źródła pompy ciepła. W tym artykule postaram się pokazać aspekty tzw. górnego źródła pompy ciepła, czyli instalacji grzewczej, przez którą energia z pompy ciepła jest przekazywana do budynku. Wydajność instalacji z pompą ciepła silnie zależy od temperatury zasilania systemu dystrybucji ciepła. Pompa ciepła może współpracować niemal z każdym systemem grzewczym. Może działać na rzecz ogrzewania podłogowego, konwektorów wentylatorowych, a także grzejników. Nie chodzi jednak tylko o możliwości, ale również, i przed wszystkim, o to, żeby było tanio. A to można zagwarantować jedynie przy pomocy rozwiązań niskotemperaturowych, takich jak ogrzewanie podłogowe lub klimakonwektory wentylatorowe."

Pełny tekst artykułu dostępny jest do pobrania poniżej.

Górne źródło w pompach ciepła pobierz  

2013-01-24

Pompy ciepła solanka/woda Glen Dimplex w zestawach z podgrzewaczami c.w.u.

Pompy ciepła solanka/woda dedykowane do budownictwa jednorodzinnego w ofercie Glen Dimplex to rozwiązania nie tylko bardzo przemyślane pod kątem systemowego układu zasilania o wysokiej wydajności energetycznej, ale teraz także oferowane w bardzo korzystnych cenach. Zestawy obejmują wszystkie elementy potrzebne do zbudowania kotłowni z pompą ciepła.

Pełny tekst do pobrania poniżej.

Pompy ciepła solanka/woda pobierz  

2013-01-16

ABC ogrzewania elektrycznego Dimplex

Opracowanie: Przemysław Radzikiewicz
Publikacja: Magazyn Instalatora nr 2013/2

"Firma Glen Dimplex, jako największy na świecie producent elektrycznych systemów grzewczych, posiada w swojej ofercie szeroką gamę produktów z tego zakresu. W ofercie znajduje się ogrzewanie bezpośrednie oraz akumulacyjne. Dimplex, jako zdecydowany pionier w technologii akumulacyjnej na polskim rynku, zajmuje się produkcją wysokosprawnych elektrycznych urządzeń grzewczych już od ponad 40 lat. Długoletnie doświadczenie na rynkach Europy, ciągła praca nad doskonaleniem i przystosowywaniem produktów do aktualnych wymagań i trendów wyróżnia produkty marki Dimplex i sprawia, że są godne zaufania…"

Pełny tekst artykułu dostępny jest do pobrania poniżej.

ABC ogrzewania elektrycznego Dimplex pobierz  

2013-01-10

Dookoła pompy ciepła – układ z dolnym źródłem ciepła

Opracowanie: Przemysław Radzikiewicz
Publikacja: Magazyn Instalatora nr 2013/1

"W artykułach przybliżone będą aspekty montażu i użytkowania instalacji z pompą ciepła. Szczególna uwaga zwrócona będzie nie na samą pompę ciepła, lecz na komponenty instalacji dolnego oraz górnego źródła.

Stosunkowo często w rozmowach pojawia się temat pomp ciepła. Producenci prześcigają się w prezentowaniu coraz to nowszych i bardziej efektywnych rozwiązań, modeli o wyższych sprawnościach, COP, SPF, funkcjach zdalnego sterowania i możliwościach automatyki. Jest to jak najbardziej dobry trend, który owocuje tym, iż na naszym rynku pojawiają się coraz częściej urządzenia wysokiej jakości, z dużymi możliwościami sterowania, niskoemisyjne. Równocześnie wiedza odnośnie montażu i użytkowania, zarówno wśród branżystów, jak i inwestorów, nieustannie wzrasta. W tym artykule chciałbym przybliżyć aspekty montażu i użytkowania instalacji z pompą ciepła, zwracając szczególną uwagę nie na samą pompę ciepła, lecz na komponenty instalacji dolnego oraz górnego źródła. Jako użytkownik domu jednorodzinnego, gdzie jedynym źródłem ciepła jest pompa ciepła, oraz osoba zajmująca się tą tematyką również zawodowo, postaram się nakreślić, na co należy zwrócić uwagę oraz jakie konsekwencje się z tym wiążą…"

Pełny tekst artykułu dostępny jest do pobrania poniżej.

Dookoła pompy ciepła – układ z dolnym źródłem ciepła pobierz