Warto przeczytać

Dimplex w prasie

Zapraszamy do zapoznania się z publikacjami na temat urządzeń Dimplex, a także informacjami prasowymi związanymi z naszą firmą. Obok nowości produktowych, w artykułach można znaleźć fachowe porady na temat nowoczesnych instalacji wykorzystujących pompy ciepła, systemy wentylacji z odzyskiem ciepła czy elektryczne urządzenia grzewcze. Oprócz tego zamieściliśmy również informacje na temat wybranych inwestycji wykorzystujących urządzenia Dimplex i wydarzeń, w których firma Glen Dimplex Polska brała udział w ostatnim czasie.

„Dom bez rachunków” – dom jednorodzinny przyszłości w zasięgu ręki

Opracowanie: PORT PC
Publikacja: Poradnik „Dom bez rachunków”

"Wiele obecnie wznoszonych domów jednorodzinnych charakteryzuje się niekorzystnymi cechami. Mają skomplikowane, wielospadowe i kosztowne w budowie dachy, bo każda zabudowana tam jaskółka istotnie podnosi koszty, a ponadto utrudnia dobrą izolację poddasza. Powszechnie stosowane kominy spalinowe i wentylacyjne również zwiększają koszty budowy, często nie zapewniając prawidłowej wentylacji budynków. Brak sprawnej wentylacji jest przyczyną zagrzybienia ścian łazienek (szczególnie tych, w których są kominy wentylacyjne) oraz obniża komfort życia mieszkańców. Zbyt duże stężenie dwutlenku węgla w powietrza i innych substancji szkodliwych jest powodem syndromu tzw. chorych budynków. Według statystyk aż w 30% nowo wznoszonych domów w Polsce instaluje się kotły na paliwa stałe. Urządzenia te wymagają stałej oraz dodatkowej obsługi, w tym czyszczenia i corocznych przeglądów kominiarskich. Sam czas dodatkowej obsługi to przeciętnie 10-15 godz. w miesiącu, co oznacza 120-180 godz. rocznie. Problemem jest często przewymiarowywanie tych kotłów, co z kolei jest przyczyną istotnego spadku ich sprawności i zwiększenia kosztów ogrzewania nawet o 40%. Jeśli chodzi o koszty, warto również zaznaczyć, że dla kotłów na paliwa stałe wymagana jest kotłownia o powierzchni min. 8-10 m² i pomieszczenie na skład opału o powierzchni 5-6 m². Aby kotły te mogły pracować efektywnie, potrzebny jest też bufor wody o pojemności 300-500 l, który oczywiście zajmuje w budynku miejsce. Tymczasem każdy dodatkowy metr kwadratowy w nowym domu to 1500-2500 zł w kosztach budowy, w zależności od wielkości budynku. Mieszkańcy muszą się też liczyć z ograniczeniem wygody i komfortu ze względu na brak możliwości utrzymania czystości w kotłowni i składzie opału oraz w pomieszczeniach sąsiadujących. Budynki z kotłami na paliwo stałe bez wątpienia wymagają więc stałej obsługi oraz stałych wydatków na paliwo i energię elektryczną. Już dziś nie jest łatwo taki dom sprzedać."

Poradnik „Dom bez rachunków” dostępny jest do pobrania poniżej.

„Dom bez rachunków” – dom jednorodzinny przyszłości w zasięgu ręki pobierz  

2019-04-25

System C – nowy wymiar efektywności energetycznej, zarządzenie ogrzewaniem i chłodzeniem

Opracowanie: Adam Koniszewski
Publikacja: InstalReporter, nr 04/2019

"Na tegorocznych międzynarodowych targach ISH we Frankfurcie, firma Glen Dimplex Thermal Solutions (GDTS) zaprezentowała System C przeznaczony do ogrzewania, chłodzenia, przygotowania ciepłej wody użytkowej i odzyskiwania ciepła w jednym kompaktowym układzie dla obiektów komercyjnych. GDTS koncentruje się na systemie, a konkretnie na Systemie C przeznaczonym do zarządzania ogrzewaniem i chłodzeniem obiektów komercyjnych. Modułowy, dostosowany do potrzeb system oparty jest na najnowocześniejszej i przyjaznej dla klimatu technologii pomp ciepła. Moc cieplna i wydajność chłodzenia są dokładnie dopasowane do projektu budowlanego i łączone z odpowiednimi komponentami hydraulicznymi. Istnieje również możliwość łączenia pomp ciepła powietrze-woda w kaskady, aby uzyskać jeszcze większą elastyczność projektową."

Pełny tekst artykułu dostępny jest do pobrania poniżej.

System C – nowy wymiar efektywności energetycznej, zarządzenie ogrzewaniem i chłodzeniem obiektów komercyjnych pobierz  

2019-02-28

Ogrzewanie budynków gruntową pompą ciepła Dimplex SIK 8TES – analiza techniczno-ekonomiczna

Opracowanie: Adam Koniszewski
Publikacja: InstalReporter, nr 02/2019

"Obiektem do przeprowadzenia analizy techniczno-ekonomicznej zastosowania gruntowej pompy ciepła jest wolnostojący budynek mieszkalny o powierzchni użytkowej 160 m² znajdujący się w Toruniu w województwie kujawsko-pomorskim, czyli w II strefie klimatycznej. Szczytowe zapotrzebowanie na moc grzewczą dla tego obiektu wynosi 8 kW, natomiast dobowe zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową wynosi 200 dm³/24 h, co daje roczne zapotrzebowanie na ciepło do ogrzania jego pomieszczeń oraz przygotowania c.w.u. równe 23 379,7 kWh/rok.."

Pełny tekst artykułu dostępny jest do pobrania poniżej.

Ogrzewanie budynków gruntową pompą ciepła Dimplex SIK 8TES pobierz  

2019-01-07

Ogrzewanie budynków powietrzną pompą ciepła Dimplex. Analiza techniczno-ekonomiczna

Opracowanie: Adam Koniszewski
Publikacja: Energia, prezentacja 01-02/2019

"Analizę zastosowania powietrznej pompy ciepła przeprowadzono na przykładzie wolnostojącego budynku mieszkalnego o powierzchni użytkowej 160 m² , znajdującego się w Toruniu, czyli w II strefie klimatycznej. Szczytowe zapotrzebowanie na moc grzewczą wynosi dla tego obiektu 8 kW, a dobowe zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową 200 dm³. Daje to roczne zapotrzebowanie na ciepło do ogrzania pomieszczeń orazprzygotowania c.w.u. w wysokości 23 379,7 kWh."

Pełny tekst artykułu dostępny jest do pobrania poniżej.

Ogrzewanie budynków powietrzną pompą ciepła Dimplex, analiza techniczno-ekonomiczna pobierz  

2018-10-25

Pierwszy dom z Systemem M

Opracowanie: Adam Koniszewski
Publikacja: InstalReporter, nr 10/2018

"Jak sprawdza się nowa pompa ciepła Dimplex? 21 maja 2018 roku uruchomiono pierwszą pompę ciepła System M 12 Comfort Colling marki Dimplex. Prace montażowe i przygotowawcze trwały dwa dni robocze. Pompa ciepła pracuje na potrzeby budynku o powierzchni 300 m². Dom jednorodzinny zlokalizowany jest w Chybach pod Poznaniem nad jeziorem Kierskim i razem z pozostałymi budynkami tworzy Kompleks 10 domów niskoenergetycznych. Omawiany dom wyposażony jest w SYSTEM M – czyli powietrzną pompę ciepła, która odpowiedzialna jest za ogrzewanie i chłodzenie budynku systemami ogrzewania i chłodzenia powierzchniowego. Współpracuje ona z instalacją fotowoltaiczną o mocy 13,5 kW tworząc inteligentny system energetyczny – Smart Grid. Poza tym, budynki wyposażone są w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, która zapewnia dostarczenie świeżego powietrza oraz redukcję strat ciepła powietrza wentylacyjnego usuwanego z budynku."
Foto z lewej: Tom Kurek

Pełny tekst artykułu dostępny jest do pobrania poniżej.

Pierwszy dom z Systemem M pobierz  

2018-09-25

System M – seria pomp ciepła o unikalnej modułowej konstrukcji

Opracowanie: Adam Koniszewski
Publikacja: Informator Instalacyjny-murator 09/2018

"Jeden system – wiele zalet. Optymalny dobór wszystkich komponentów zaimplementowanych w urządzeniach Systemu M pozwolił osiągnąć równowagę, łącząc inteligentną i funkcjonalną konstrukcję z wysoką wydajnością, jakością, designem, cichą pracą oraz niewielkimi wymiarami. Rozwiązanie to pozwala cieszyć się ze wszystkich ww. zalet jednocześnie. Wiele wariantów konfiguracyjnych, a także łatwość wyboru właściwego z nich sprawia, że użytkowanie urządzenia jest bardzo komfortowe. Funkcjonalny design. System M zajmuje bardzo mało miejsca, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Możliwości montażu jednostki wewnętrznej są niemal nieograniczone, gdyż nie wymaga on minimalnych odstępów od ściany. Odpowiednim miejscem będzie np. sąsiedztwo lodówki, pralki lub suszarki, a dzięki minimalistycznej formie, podkreślonej wysokiej jakości materiałami, urządzenie doskonale wkomponuje się w wystrój wnętrza. Również jednostka zewnętrzna została zaprojektowana tak, że jest prawie niewidoczna. Olbrzymia gama dostępnych kolorów i materiałów wykończeniowych obudowy pozwala dopasować jej wygląd do otaczającej przestrzeni."

Pełny tekst artykułu dostępny jest do pobrania poniżej.

System M – seria pomp ciepła o unikalnej modułowej konstrukcji pobierz  

2018-08-20

Wycieczka do fabryki Glen Dimplex w Kulmbach w Górnej Frankonii (Bawaria)

Opracowanie: Adam Koniszewski
Publikacja: InstalReporter, nr 5/2018

"Czy można skalkulować jakość? Jak to sprawdzić? Czy można się tego nauczyć? A może po prostu lepiej to ujrzeć na własne oczy? Zapraszamy na „wycieczkę” do fabryki Glen Dimplex w Kulmbach w Górnej Frankonii (Bawaria), czyli do miejsca gdzie od ponad 40 lat, doskonali się sztukę budowania układów chłodniczych. Pracuje tam 270 pracowników na powierzchni fabryki równej 21 000 m², czyli mniej więcej tyle, co 3 stadiony do piłki nożnej."

Pełny tekst artykułu dostępny jest do pobrania poniżej.

Wycieczka do fabryki Glen Dimplex w Kulmbach w Górnej Frankonii (Bawaria) pobierz  

2018-05-30

System M – pompy ciepła Dimplex nowej generacji

Opracowanie: Adam Koniszewski
Publikacja: Polski Instalator, nr 4/2018

"Dimplex to urządzenia, które zapewniają doskonałą kontrolę temperatury. Nasz nowy System M to pompy ciepła do grzania i chłodzenia Dimplex nowej generacji, których modułowa konstrukcja jest wręcz unikalna i wyznacza nowe standardy na rynku pomp ciepła. Można powiedzieć, że opracowaliśmy pompę ciepła całkowicie na nowo! Te nowe urządzenia wyróżniają się małymi gabarytami, doskonałym wzornictwem i wydajnością, oferują cichą pracę i komfort. Są one bardzo wszechstronne i spełnią oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników. 5 zalet, jeden system: modułowy, minimalistyczny, „Made in Germany”, wykonany na miarę... wszystkie te cechy są widoczne w Systemie M. Ale jakie konkretne korzyści osiągniesz, jeśli zamontujesz te urządzenia we własnym domu? Poniżej postaramy sie opisać 5 głównych zalet Systemu M, są to: wyjątkowy design, funkcjonalność, cisza, wydajność, komfort. Każda z tych zalet sama w sobie jest już przekonująca, ale razem tworzą naprawdę unikalne połączenie. Jest ono tak niezwykłe, ze jeśli zdecydujesz sie poznać System M, już nigdy nie będziesz chciał go zmienić."

Pełny tekst artykułu dostępny jest do pobrania poniżej.

System M – pompy ciepła Dimplex nowej generacji pobierz  

2018-05-25

Budynek biurowy typu „Open Space” grzany i chłodzony rewersyjną pompą ciepła

Opracowanie: Adam Koniszewski
Publikacja: Warsztat Architekta

"Budynek biurowy typu „open space” ogrzewany oraz chłodzony jest rewersyjną gruntową pompą ciepła z zastosowaniem nowoczesnych powierzchniowych systemów grzewczo-chłodzących opartych na panelach sufitowych. Dzięki czemu realizowane jest „ciche” chłodzenie bez wykroplenia wilgoci z powietrza, co jest szczególną zaletą dla utrzymania komfortu przebywania ludzi w pomieszczeniach biurowych. Większość pomieszczeń w budynku to typowy biurowy „open space” – stąd należało położyć szczególny nacisk na utrzymanie odpowiednich temperatur i dostarczenie niezbędnej ilości powietrza. Źródłem ciepła i chłodu dla budynku jest rewersyjna gruntowa pompa ciepła SI 130TUR+ marki Dimplex, o mocy chłodniczej 129kW (przy B20/W9 wg EN 14511) i grzewczej 108,5kW (przy B0/W35 wg EN 14511). Omawiana pompa ciepła posiada dodatkowy wymiennik ciepła (skraplacz), który pozwala wykorzystać ciepło odpadowe pochodzące z procesu chłodzenia obiektu na cele przygotowania ciepłej wody użytkowej, dzięki czemu znacznie obniżamy koszty eksploatacyjne."

Pełny tekst artykułu dostępny jest do pobrania poniżej.

Budynek biurowy typu „Open Space” grzany i chłodzony rewersyjną pompą ciepła pobierz  

2018-03-14

System Zero – rewolucja w pompach ciepła do instalacji komercyjnych

Opracowanie: Adam Koniszewski
Publikacja: InstalRepoerter nr 03/2018

"Dimplex przedstawia System Zero – rewersyjną, powietrzno-gruntową pompę ciepła, która rewolucjonizuje wykorzystanie energii cieplnej w zastosowaniach komercyjnych i przemysłowych. Jest to jedno z najbardziej wszechstronnych urządzeń do grzania oraz chłodzenia, które jako dolne zródło ciepła wykorzystuje powietrze, grunt, a także ciepło odpadowe z procesów technologicznych. Głównym źródłem energii jest powietrze, natomiast grunt pełni role źródła uzupełniającego – jednak oba źródła mogą być wykorzystywane jednocześnie. Pojawienie się Systemu Zero otworzyło nowe możliwości dla instalacji komercyjnych oraz przemysłowych. Od teraz projektant nie musi się już zastanawiać, jakiego typu źródło ciepła będzie najlepsze w konkretnym obiekcie. System Zero to opatentowana pompa ciepła, która łączy zalety powietrznej oraz gruntowej pompy ciepła i daje również możliwość wykorzystania ciepła odpadowego z procesów technologicznych."

Pełny tekst artykułu dostępny jest do pobrania poniżej.

System Zero – rewolucja w pompach ciepła do instalacji komercyjnych pobierz  

2018-01-31

Ogrzewanie i wentylacja dużych obiektów – pompa ciepła, ciepło odpadowe, powietrze-grunt

Opracowanie: Adam Koniszewski
Publikacja: Magazyn Instalatora nr 233, styczeń 2018

"System Zero to pierwsza na świecie produkowana seryjnie pompa ciepła dużej mocy, która bardzo wydajnie potrafi wykorzystywać dwa doskonałe nośniki energii: powietrze i grunt. Głównym źródłem energii jest powietrze, natomiast grunt pełni rolę źródła uzupełniającego - jednak oba źródła mogą być wykorzystywane jednocześnie. System Zero doskonale nadaje się do wykorzystania ciepła odpadowego. Zero ograniczeń. Zero marnotrawstwa. Przedstawiamy System Zero - rewersyjną, powietrzno-gruntową pompę ciepła, która rewolucjonizuje wykorzystanie energii cieplnej w zastosowaniach komercyjnych i przemysłowych! Jest to jedno z najbardziej wszechstronnych urządzeń do grzania oraz chłodzenia, które jako dolne źródło ciepła wykorzystuje powietrze, grunt, a także ciepło odpadowe z procesów technologicznych."

Pełny tekst artykułu dostępny jest do pobrania poniżej.

Ogrzewanie i wentylacja dużych obiektów – pompa ciepła, ciepło odpadowe, powietrze-grunt pobierz  

2018-01-23

System M – pompy ciepła nowej generacji

Opracowanie: Adam Koniszewski
Publikacja: Rynek Instalacyjny styczeń/luty 2018

"System M to pompy ciepła nowej generacji przeznaczone do grzania i chłodzenia. Ich unikalna modułowa konstrukcja wyznacza nowe standardy na rynku. Urządzenia te wyróżniają się wyjątkowo małym zapotrzebowaniem na miejsce, doskonałym wzornictwem i wydajnością oraz bardzo cichą pracą. System M zajmuje wyjątkowo mało miejsca, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku, a jednostkę wewnętrzną można zamontować praktycznie w każdym miejscu, gdyż nie są wymagane minimalne odstępy od ściany. Można ją np. ustawić obok lodówki, pralki lub suszarki, a dzięki minimalistycznej formie podkreślonej najwyższej jakości materiałami będzie ona doskonale pasować do otoczenia. Również jednostka zewnętrzna ustawiona przed budynkiem jest niemal niewidoczna."

Pełny tekst artykułu dostępny jest do pobrania poniżej.

System M – pompy ciepła nowej generacji pobierz  

2018-01-16

Nowa aplikacja Dimplex Smart Room Heating

Opracowanie: Adam Koniszewski
Publikacja: InstalReporter nr 2018/01

"Więcej ciepła czy większa oszczędność? Do tej pory użytkownik systemu grzewczego miał – najogólniej ujmując – dwie możliwości. Wybierał pomiędzy komfortem a wydajnością. Teraz wszystko może wyglądać inaczej, dzięki nowej aplikacji Smart Room Heating firmy Dimplex. Szacuje się, że dziś udział oprogramowania w technologii pomp ciepła wynosi około 20%. Wg Tino Bär, kierownika produktu w Dimplex, za pięć lat będzie to już 40%. Dlaczego? Obieg chłodniczy jest znany od XIX wieku i prawdopodobnie przez następne sto lat nic się w tej technologii nie zmieni. Również potencjał tkwiący w komponentach mechanicznych jest ograniczony: pewnego dnia sprężarka zostanie maksymalnie zoptymalizowana. Nie można przechytrzyć fizyki. Dlatego zajmowanie się oprogramowaniem jest coraz ważniejsze. A ponad 80% wszystkich pomp ciepła w Niemczech nie jest właściwie wyregulowanych. W zależności od instalacji, możliwe jest potencjalne zwiększenie wydajności od 4 do 30%."

Pełny tekst artykułu dostępny jest do pobrania poniżej.

Nowa aplikacja Dimplex Smart Room Heating pobierz  

2017-12-01

System Zero – rewolucja w pompach ciepła do zastosowań komercyjnych

Opracowanie: Adam Koniszewski
Publikacja: GLOBEnergia nr 2017/11

"System Zero to rewersyjna powietrzno-gruntowa pompa ciepła, która rewolucjonizuje wykorzystanie energii cieplnej w zastosowaniach komercyjnych i przemysłowych. To jedno z najbardziej wszechstronnych urządzeń do grzania oraz chłodzenia, które jako dolne źródło ciepła wykorzystuje powietrze, grunt, a także ciepło odpadowe z procesów technologicznych. System Zero automatycznie korzysta z odpowiedniego źródła ciepła w zakresie, w którym urządzenie pracuje z najwyższą wydajnością. Dla projektantów oznacza to nowe możliwości w projektowaniu nowoczesnych systemów, a dla inwestora – wymierne korzyści finansowe."

Pełny tekst artykułu dostępny jest do pobrania poniżej.

System Zero – rewolucja w pompach ciepła do zastosowań komercyjnych pobierz  

2017-11-06

Pompy ciepła nie tylko w kaskadzie – ogrzewanie i chłodzenie budynku komercyjnego

Opracowanie: GLOBEnergia
Współpraca: Adam Koniszewski, Michał NIedźwiadek (WARM-SERWIS)
Publikacja: GLOBEnergia nr 2017/4

"Historia firmy ELFEKO sięga 1987 roku, a jej początki wiążą się z działalnością zorientowaną na współpracę z energetyką, jako firma świadcząca usługi w sektorze energetyki dystrybucyjnej. Nowa siedziba firmy ELFEKO to nowoczesny budynek usługowo-biurowy zlokalizowany w przemysłowej części Gdyni.
Inwestor zdecydował się na wykorzystanie nowoczesnego systemu umożliwiającego ogrzewanie, chłodzenie oraz odzysk ciepła. Za całość odpowiadają dwie niezależnie pracujące pompy ciepła. Instalację maszynowni pomp ciepła przeprowadziła firma WARM-SERWIS, montująca pompy ciepła od 2009 roku. Znajdują się w niej dwie pompy ciepła: jedna pracuje na cele grzewczo-chłodnicze, natomiast druga tylko na cele grzewcze. Całościowe zapotrzebowanie na moc grzewczą obiektu wynosi 150 kW.
W związku z pracą na różnych parametrach zasilania zdecydowano się na niezależną pracę dwóch urządzeń (100 kW i 50 kW). „Wiemy, że sprawność pomp ciepła, czyli COP, zależy od ich temperatury zasilania i ze względu na ten fakt zostały one odseparowane” – wyjaśnia Adam Koniszewski, ekspert firmy Dimplex. Pierwsza, rewersyjna pompa ciepła, pracuje na cele grzewcze i chłodnicze obiektu – tu dystrybucja ciepła i chłodu odbywa się poprzez klimakonwektory. Zasilane są one ciepłem o temperaturze ok. 35 stopni Celsjusza, natomiast przy produkcji wody lodowej temperatura zasilania wynosi ok. 9 stopni Celsjusza. Urządzenie przygotowuje również ciepłą wodę użytkową (wykorzystując w tym celu ciepło odpadowe powstałe w procesie chłodzenia obiektu). Drugie urządzenie pracuje tylko i wyłącznie na potrzeby wytwarzania ciepła technologicznego wentylacji. W tym przypadku temperatura zasilania jest wyższa, wynosi bowiem ok. 55 stopni Celsjusza."

Pełny tekst artykułu dostępny jest do pobrania poniżej.

Pompy ciepła nie tylko w kaskadzie – ogrzewanie i chłodzenie budynku komercyjnego pobierz  

2017-11-03

Energooszczędny budynek biurowy – grzanie, chłodzenie, wentylacja

Opracowanie: GLOBEnergia
Publikacja: GLOBEnergia nr 2017/3

"Firma Batim ze Starego Sącza zajmuje się transportem międzynarodowym. Nowy budynek biurowy firmy został wykonany w technologii niskoenergetycznej, z zastosowaniem nowoczesnych systemów grzewczo-chłodzących opartych na odnawialnych źródłach energii. Całość dopełnia instalacja fotowoltaiczna, zasilająca obiekt w energię elektryczną. Eksploatująca kilkaset samochodów fi rma Batim ma pełną świadomość znaczenia kosztów eksploatacyjnych.
Stąd podjęta decyzja zainwestowania w budynek energooszczędny, który może okazać się przedsięwzięciem kosztownym na etapie realizacji, ale szybko zacznie przynosić oszczędności w trakcie eksploatacji. Większość pomieszczeń w budynku to typowy biurowy open space – stąd należało położyć szczególny nacisk na utrzymanie odpowiednich temperatur i dostarczenie niezbędnej ilości powietrza. Źródłem ciepła i chłodu dla budynku jest rewersyjna pompa ciepła Dimplex SI 130TUR+, o mocy chłodniczej 130 kW i grzewczej 110 kW. Urządzenie zostało wyposażone w dodatkowy wymiennik ciepła, który pozwala wykorzystać ciepło odpadowe pochodzące z procesu chłodzenia na inne cele – w tym wypadku podgrzewanie ciepłej wody użytkowej.Dolnym źródłem dla pompy SI 130TUR+ jest 28 odwiertów, każdy o długości 150 mb."

Pełny tekst artykułu dostępny jest do pobrania poniżej.

Energooszczędny budynek biurowy – grzanie, chłodzenie, wentylacja pobierz  

2017-05-08

Nowa generacja pomp ciepła. Nowości Dimplex na ISH 2017

Opracowanie: GLOBEnergia
Publikacja: GLOBEnergia nr 2017/2

"ISH to jedne z największych międzynarodowych targów, skupiające wystawców z branży wentylacyjnej, instalacji wodnych i sanitarnych oraz systemów grzewczych. To właśnie dlatego nie mogło na nich zabraknąć firmy Dimplex, która jest ściśle związana z innowacyjnymi technologiami w technice grzewczej. Podczas tak ważnego wydarzenia dla branży firma Dimplex przedstawiła najnowsze rozwiązanie w dziedzinie pomp ciepła.
Jedną z najbardziej innowacyjnych propozycji jest 60 kW pompa ciepła „System Zero”, pozwalająca oszczędzać maksymalną ilość energii. Jest to pompa przeznaczona do obiektów komercyjnych, a co istotne – istnieje możliwość zestawienia jej w kaskady. Prezentowane urządzenie jest jednocześnie pompą powietrzną oraz pompą solankową, łącząc ze sobą zalety obu tych rozwiązań. Jest w stanie zapewnić komfort cieplny budynku o powierzchni do 1 000 m2 wraz z zapewnieniem ciepłej wody użytkowej. W swoich rozwiązaniach fi rma stawia na środowisko, dlatego też środkiem chłodniczym jest przyjazny środowisku propan.
Kolejne nowe rozwiązanie firmy Dimplex jest dedykowane do domów jednorodzinnych i jest to tzw. „System M”. System modułowy polega na łączeniu jednostki zewnętrznej z jednostką wewnętrzną za pomocą układu chłodniczego. Firma stara się łączyć zalety pomp ciepła monoblokowych z pompami typu split. Ciekawym rozwiązaniem prezentowanego systemu jest przeniesienie sprężarki i skraplacza z jednostki zewnętrznej do jednostki wewnętrznej. Dzięki temu jednostka zewnętrzna emituje bardzo małą ilość hałasu i składa się wyłącznie z parownika i wentylatora. Ponadto System M to jednostki dopasowane do każdych potrzeb, dające różne możliwości aranżacji jednostek zewnętrznych dopasowanych do kształtów domów oraz rodzaju elewacji…"

Pełny tekst artykułu dostępny jest do pobrania poniżej.

Nowa generacja pomp ciepła. Nowości Dimplex na ISH 2017 pobierz  

2017-02-01

Grzanie i chłodzenie wielkich powierzchni. Recenzja pompy ciepła Dimplex 130TUR+

Opracowanie: Adam Koniszewski
Publikacja: GLOBEnergia nr 2017/1

"Firma Dimplex przygotowała nietypowe rozwiązanie układu grzewczo-chłodniczego, rzadko spotykane na polskim rynku pomp ciepła dużej mocy. Gruntowa, rewersyjna pompa ciepła Dimplex SI 130TUR+ posiada funkcję ogrzewania, chłodzenia oraz ma możliwość wykorzystania ciepła odpadowego do grzania ciepłej wody użytkowej lub basenowej. W okresie letnim w jednej cenie dostajemy przygotowanie chłodu i c.w.u. Zimą ciepło przeznaczone na cele c.o. oraz c.w.u. jest dostarczane w systemie równoległym, bez priorytetu. Urządzenie to posiada trzy niezależne wymienniki, które w systemie ogrzewania oraz chłodzenia odgrywają różne role. W zimie działa tylko jeden parownik odzyskujący ciepło z gruntu, natomiast kolejne dwa skraplacze są odpowiedzialne za dostarczenie ciepła na przygotowanie ciepłej wody oraz ogrzania budynku…"

Pełny tekst artykułu dostępny jest do pobrania poniżej.

Grzanie i chłodzenie wielkich powierzchni. Recenzja pompy ciepła Dimplex 130TUR+ pobierz  

2016-08-10

Ogrzewanie budynków jednorodzinnych pompami ciepła. Po prostu wydajnie i efektywnie

Opracowanie: Adam Koniszewski
Publikacja: GLOBEnergia nr 2016/3

"Czy można ogrzewać budynek jednorodzinny tylko powietrzną pompą ciepła? Czy system monowalentny w przypadku powietrznej pompy ciepła w warunkach polskich jest możliwy? Obalmy powszechnie krążące mity – tak, powietrzna pompa ciepła może samodzielnie pracować na przygotowanie ciepłej wody i ogrzewanie obiektu przez cały rok!
Przekonał się o tym użytkownik takiego urządzenia w Kołobrzegu. Redakcja GLOBEnergia wraz z instalatorem systemu i przedstawicielem producenta pompy ciepła postanowiła odwiedzić inwestora. Budynek, w którym pracuje pompa ciepła LA S-TU firmy Dimplex, to nowy budynek o powierzchni grzewczej 150 m2. Zainstalowana pompa ciepła pracuje na potrzeby ogrzewania oraz przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Jest to pompa typu monoblok. System grzewczy składa się z urządzenia umieszczonego na zewnątrz budynku oraz instalacji rozprowadzającej ciepło w postaci ogrzewania podłogowego. Warto nadmienić, że budynek wyposażony jest wyłącznie w system ogrzewania podłogowego, ponieważ w pompach ciepła warto dążyć do osiągnięcia jak najwyższej sprawności jej pracy, a żeby tę sprawność uzyskać, należy projektować systemy niskotemperaturowe. „Tylko wtedy użytkownik może cieszyć się tym urządzeniem, a co za tym idzie niskimi kosztami eksploatacyjnymi” – opowiada Adam Koniszewski z firmy Dimplex…"

Pełny tekst artykułu dostępny jest do pobrania poniżej.

Ogrzewanie budynków jednorodzinnych pompami ciepła. Po prostu wydajnie i efektywnie pobierz  

2016-03-07

Instalacja prosumencka w Słupsku

Opracowanie: Dominika Sosnowska
Publikacja: GLOBEnergia nr 2016/2

"Podczas projektowania systemu grzewczego zaopatrującego dom w energię myślimy nie tylko o komforcie, jaki chcielibyśmy osiągnąć, lecz także o kosztach jego utrzymania. Coraz więcej inwestorów ceni sobie niezależność energetyczną, mając na uwadze także proekologiczne rozwiązania. Konsekwencją jest wzrost popularności fotowoltaiki i pomp ciepła, które w połączeniu mogą stworzyć bardzo efektywne rozwiązanie.
Jednym z przykładów dobrze wykonanej instalacji jest system hybrydowy on-grid pokrywający zapotrzebowanie energetyczne domu jednorodzinnego o powierzchni 270 m2 zlokalizowanego we wsi Strzelinko pod Słupskiem. Instalacja składa się z rewersyjnej pompy ciepła typu split Dimplex LAW 14 ITR pracującej w układzie powietrze-woda o mocy 14 kW oraz 24 modułów fotowoltaicznych SELFA SV60P-245 o łącznej mocy zainstalowanej równej 5,76 kWp. Współpracują one w systemie biwalentnym równoległym z dwoma obiegami grzewczymi i przygotowaniem ciepłej wody użytkowej. Pompa ciepła wspomagana jest grzałką elektryczną służącą do przegrzewu c.w.u. oraz kotłem olejowym pracującym równolegle w charakterze źródła szczytowego, ówcześnie będącym jedynym źródłem zasilania obiektu. Ważnym aspektem pracy instalacji jest krzywa grzewcza ustawiona zależnie od temperatury zewnętrznej."

Pełny tekst artykułu dostępny jest do pobrania poniżej.

Instalacja prosumencka w Słupsku pobierz  

2016-01-11

Energia z gruntu i powietrza. Nowe możliwości w projektowaniu nowoczesnych systemów

Opracowanie: Adam Koniszewski
Publikacja: GLOBEnergia nr 2016/1

"Powietrze i grunt są doskonałymi nośnikami energii, które pompy ciepła potrafią wykorzystywać bardzo wydajnie. Jednak do tej pory inwestor planujący zastosowanie pompy ciepła zwykle miał do wyboru – zastosować gruntową (wodną) albo powietrzną pompę ciepła. Rewersyjna powietrzno-gruntowa pompa ciepła potrafi wykorzystać na cele grzewcze jednocześnie powietrze oraz grunt. Głównym źródłem energii jest powietrze, natomiast grunt pełni rolę źródła uzupełniającego – jednak oba źródła mogą być wykorzystywane jednocześnie. Istnieje również możliwość wykorzystania ciepła odpadowego z procesów technologicznych, jest to więc doskonałe rozwiązanie do obiektów z zainstalowanymi innymi urządzeniami, których ciepło może być również wykorzystane przez pompę ciepła (np. sklepów wielkopowierzchniowych z zainstalowanymi urządzeniami chłodniczymi). Inwestorzy otrzymują zatem jeszcze większe możliwości w projektowaniu nowoczesnych systemów grzewczo-chłodzących!…"

Pełny tekst artykułu dostępny jest do pobrania poniżej.

Energia z gruntu i powietrza. Nowe możliwości w projektowaniu nowoczesnych systemów pobierz  

2015-12-01

Wpływ temperatury górnego źródła na efektywność działania pompy ciepła

Opracowanie: Adam Koniszewski
Publikacja: GLOBEnergia nr 2015/4

"Temperatura źródła górnego ma decydujący wpływ na współczynnik wydajności grzewczej COP pompy ciepła, który definiowany jest jako iloraz efektu uzyskanego podczas pracy urządzenia do kosztów poniesionych dla jego osiągnięcia, tj. ilości ciepła użytecznego uzyskanego w skraplaczu do nakładu, który trzeba ponieść, w postaci zużytej energii napędowej (wzór 1). Rysunek 1 przedstawia wpływ temperatury źródła górnego na efektywność energetyczną dobranej w projekcie sprężarkowej pompy ciepła. Wynika z niego, że im wyższa jest temperatura źródła górnego przy danej temperaturze źródła ciepła dolnego (grunt), tym mniejsza jest jej moc grzewcza , natomiast rośnie pobór mocy napędowej sprężarki Nt. W konsekwencji tego obniża się współczynnik wydajności grzewczej COP urządzenia. Dzieje się tak dlatego, ponieważ zmianie tej temperatury towarzyszy wzrost bądź spadek ciśnienia skraplania odpowiadający żądanej temperaturze zasilania instalacji źródła górnego…"

Pełny tekst artykułu dostępny jest do pobrania poniżej.

Wpływ temperatury górnego źródła na efektywność działania pompy ciepła pobierz  

2015-10-05

Jakie są systemy ogrzewania z pompą ciepła? Ocena techniczno-ekonomiczna

Opracowanie: Adam Koniszewski
Publikacja: GLOBEnergia nr 2015/3

"Systemy ogrzewania wolnostojących budynków mieszkalnych z wykorzystaniem sprężarkowych pomp ciepła pociągają za sobą szereg koniecznych do spełnienia warunków, a m.in:
• dostępność dolnego źródła ciepła; dobrą charakterystykę cieplną obiektu.
Z charakterystyk pokazanych na rysunku 1 wynika, że im lepsza jest izolacja cieplna budynku (mniejsze straty ciepła), w tym większym stopniu SPC pokrywa zapotrzebowanie na moc cieplną występujące przy niższych wartościach temperatury zewnętrznej;
• niskotemperaturowy system ogrzewania zainstalowany wewnątrz budynku. Koszty ogrzewania typowego współcześnie budowanego domu stanowią około 70% kosztów jego utrzymania. To bardzo dużo, jeśli weźmie się pod uwagę, że istnieją rozwiązania i technologie umożliwiające zredukowanie tych kosztów co najmniej o połowę…"

Pełny tekst artykułu dostępny jest do pobrania poniżej.

Jakie są systemy ogrzewania z pompą ciepła? Ocena techniczno-ekonomiczna pobierz  

2015-07-06

Chłodzenie pasywne i aktywne – rozwiązania systemowe w dziedzinie grzania i chłodzenia

Opracowanie: Adam Koniszewski
Publikacja: GLOBEnergia nr 2015/2

"Podczas pasywnego chłodzenia, będący do dyspozycji, niski poziom temperaturowy dolnego źródła ciepła zostaje przeniesiony przez wymiennik ciepła do systemu grzania. Sprężarka pompy ciepła nie jest używana, pozostaje „pasywna” i może być wykorzystana do przygotowywania ciepłej wody. Pasywne systemy chłodzenia ze względu na określoną wydajność chłodniczą projektuje się do obiektów o niskim zapotrzebowaniu na chłód. Natomiast przy dużym zapotrzebowaniu na chłód, chłodzenie pasywne może współpracować z chłodzeniem aktywnym, kompensując tym koszty eksploatacyjne. Dla zapewnienia doskonałego klimatu, obok efektywnej instalacji grzewczej, coraz ważniejsze staje się także chłodzenie pomieszczeń. Zimą, pompa ciepła pracuje jako efektywne urządzenie grzewcze, natomiast latem wypełniona wodą instalacja grzewcza służy do chłodzenia. W przypadku rewersyjnych pomp ciepła, ciepło odpadowe powstające w trybie chłodzenia może być wykorzystywane dalej. W ten sposób, oprócz przyjemnego klimatu, otrzymujemy bezpłatne ciepło służące np. do podgrzewania wody użytkowej lub basenu…"

Pełny tekst artykułu dostępny jest do pobrania poniżej.

Chłodzenie pasywne i aktywne – rozwiązania systemowe w dziedzinie grzania i chłodzenia pobierz  

2015-04-01

Chłodzenie aktywne. Rozwiązania systemowe w dziedzinie grzania i chłodzenia

Opracowanie: Adam Koniszewski
Publikacja: GLOBEnergia nr 2015/1

"Niskotemperaturowe pompy ciepła to idealne rozwiązanie do systemów w nowym budownictwie mieszkaniowym, biurowcach czy instalacjach przemysłowych. Wysokotemperaturowe pompy ciepła adresowane są natomiast do starszego budownictwa, obiektów zabytkowych czy sakralnych. Dla zapewnienia doskonałego klimatu, obok efektywnej instalacji grzewczej, coraz ważniejsze staje się także chłodzenie pomieszczeń. Zimą, pompa ciepła pracuje jako efektywne urządzenie grzewcze, natomiast latem wypełniona wodą instalacja grzewcza służy do chłodzenia. W przy-padku rewersyjnych pomp ciepła, ciepło odpadowe powstające w trybie chłodzenia może być wykorzystywane dalej. W ten sposób, oprócz przyjemnego klimatu, otrzymujemy bezpłatne ciepło służące np. do podgrzewania wody użytkowejlub basenu…"

Pełny tekst artykułu dostępny jest do pobrania poniżej.

Chłodzenie aktywne. Rozwiązania systemowe w dziedzinie grzania i chłodzenia pobierz