Warto przeczytać

Dimplex w prasie

Zapraszamy do zapoznania się z publikacjami na temat urządzeń Dimplex, a także informacjami prasowymi związanymi z naszą firmą. Obok nowości produktowych, w artykułach można znaleźć fachowe porady na temat nowoczesnych instalacji wykorzystujących pompy ciepła, systemy wentylacji z odzyskiem ciepła czy elektryczne urządzenia grzewcze. Oprócz tego zamieściliśmy również informacje na temat wybranych inwestycji wykorzystujących urządzenia Dimplex i wydarzeń, w których firma Glen Dimplex Polska brała udział w ostatnim czasie.

2020-09-10

Komputerowe wspomaganie doboru i projektowania układów z pompami ciepła

Opracowanie: Roman Ciońćka
Publikacja: GLOBEnergia nr 2020/3”

"W ostatnich latach nastąpił szybki rozwój techniki pomp ciepła w budownictwie, zarówno jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym oraz użyteczności publicznej. Prawidłowe działanie pomp ciepła, jako elementu składowego systemu grzewczego w budynku, uzależnione jest od wielu czynników. Dla stabilnej i efektywnej pracy pompy ciepła muszą być precyzyjnie dobrane w odniesieniu do szczegółowego bilansu zapotrzebowania energetycznego, a także warunków panujących w dolnym źródle ciepła (grunt, woda, powietrze) oraz warunków panujących w górnym źródle ciepła (temperatury, przepływy w instalacjach wewnętrznych). Tylko precyzyjny dobór gwarantuje w efekcie końcowym optymalny wielkościowo układ z możliwie najniższymi kosztami eksploatacji."

Pełny tekst artykułu dostępny jest do pobrania poniżej.

Komputerowe wspomaganie doboru i projektowania układów z pompami ciepła pobierz  

2020-03-31

„Dom bez rachunków” – dom jednorodzinny przyszłości w zasięgu ręki

Opracowanie: PORT PC
Publikacja: Poradnik „Dom bez rachunków”

"Wiele obecnie wznoszonych domów jednorodzinnych charakteryzuje się niekorzystnymi cechami. Mają skomplikowane, wielospadowe i kosztowne w budowie dachy, bo każda zabudowana tam jaskółka istotnie podnosi koszty, a ponadto utrudnia dobrą izolację poddasza. Powszechnie stosowane kominy spalinowe i wentylacyjne również zwiększają koszty budowy, często nie zapewniając prawidłowej wentylacji budynków. Brak sprawnej wentylacji jest przyczyną zagrzybienia ścian łazienek (szczególnie tych, w których są kominy wentylacyjne) oraz obniża komfort życia mieszkańców. Zbyt duże stężenie dwutlenku węgla w powietrza i innych substancji szkodliwych jest powodem syndromu tzw. chorych budynków. Według statystyk aż w 30% nowo wznoszonych domów w Polsce instaluje się kotły na paliwa stałe. Urządzenia te wymagają stałej oraz dodatkowej obsługi, w tym czyszczenia i corocznych przeglądów kominiarskich. Sam czas dodatkowej obsługi to przeciętnie 10-15 godz. w miesiącu, co oznacza 120-180 godz. rocznie. Problemem jest często przewymiarowywanie tych kotłów, co z kolei jest przyczyną istotnego spadku ich sprawności i zwiększenia kosztów ogrzewania nawet o 40%. Jeśli chodzi o koszty, warto również zaznaczyć, że dla kotłów na paliwa stałe wymagana jest kotłownia o powierzchni min. 8-10 m² i pomieszczenie na skład opału o powierzchni 5-6 m². Aby kotły te mogły pracować efektywnie, potrzebny jest też bufor wody o pojemności 300-500 l, który oczywiście zajmuje w budynku miejsce. Tymczasem każdy dodatkowy metr kwadratowy w nowym domu to 1500-2500 zł w kosztach budowy, w zależności od wielkości budynku. Mieszkańcy muszą się też liczyć z ograniczeniem wygody i komfortu ze względu na brak możliwości utrzymania czystości w kotłowni i składzie opału oraz w pomieszczeniach sąsiadujących. Budynki z kotłami na paliwo stałe bez wątpienia wymagają więc stałej obsługi oraz stałych wydatków na paliwo i energię elektryczną. Już dziś nie jest łatwo taki dom sprzedać."

Poradnik „Dom bez rachunków” dostępny jest do pobrania poniżej.

„Dom bez rachunków” – dom jednorodzinny przyszłości w zasięgu ręki pobierz  

2019-02-28

Ogrzewanie budynków gruntową pompą ciepła Dimplex SIK 8TES – analiza techniczno-ekonomiczna

Opracowanie: Adam Koniszewski
Publikacja: InstalReporter, nr 02/2019

"Obiektem do przeprowadzenia analizy techniczno-ekonomicznej zastosowania gruntowej pompy ciepła jest wolnostojący budynek mieszkalny o powierzchni użytkowej 160 m² znajdujący się w Toruniu w województwie kujawsko-pomorskim, czyli w II strefie klimatycznej. Szczytowe zapotrzebowanie na moc grzewczą dla tego obiektu wynosi 8 kW, natomiast dobowe zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową wynosi 200 dm³/24 h, co daje roczne zapotrzebowanie na ciepło do ogrzania jego pomieszczeń oraz przygotowania c.w.u. równe 23 379,7 kWh/rok.."

Pełny tekst artykułu dostępny jest do pobrania poniżej.

Ogrzewanie budynków gruntową pompą ciepła Dimplex SIK 8TES pobierz  

2019-01-07

Ogrzewanie budynków powietrzną pompą ciepła Dimplex. Analiza techniczno-ekonomiczna

Opracowanie: Adam Koniszewski
Publikacja: Energia, prezentacja 01-02/2019

"Analizę zastosowania powietrznej pompy ciepła przeprowadzono na przykładzie wolnostojącego budynku mieszkalnego o powierzchni użytkowej 160 m² , znajdującego się w Toruniu, czyli w II strefie klimatycznej. Szczytowe zapotrzebowanie na moc grzewczą wynosi dla tego obiektu 8 kW, a dobowe zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową 200 dm³. Daje to roczne zapotrzebowanie na ciepło do ogrzania pomieszczeń orazprzygotowania c.w.u. w wysokości 23 379,7 kWh."

Pełny tekst artykułu dostępny jest do pobrania poniżej.

Ogrzewanie budynków powietrzną pompą ciepła Dimplex, analiza techniczno-ekonomiczna pobierz  

2018-10-25

Pierwszy dom z Systemem M

Opracowanie: Adam Koniszewski
Publikacja: InstalReporter, nr 10/2018

"Jak sprawdza się nowa pompa ciepła Dimplex? 21 maja 2018 roku uruchomiono pierwszą pompę ciepła System M 12 Comfort Colling marki Dimplex. Prace montażowe i przygotowawcze trwały dwa dni robocze. Pompa ciepła pracuje na potrzeby budynku o powierzchni 300 m². Dom jednorodzinny zlokalizowany jest w Chybach pod Poznaniem nad jeziorem Kierskim i razem z pozostałymi budynkami tworzy Kompleks 10 domów niskoenergetycznych. Omawiany dom wyposażony jest w SYSTEM M – czyli powietrzną pompę ciepła, która odpowiedzialna jest za ogrzewanie i chłodzenie budynku systemami ogrzewania i chłodzenia powierzchniowego. Współpracuje ona z instalacją fotowoltaiczną o mocy 13,5 kW tworząc inteligentny system energetyczny – Smart Grid. Poza tym, budynki wyposażone są w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, która zapewnia dostarczenie świeżego powietrza oraz redukcję strat ciepła powietrza wentylacyjnego usuwanego z budynku."
Foto z lewej: Tom Kurek

Pełny tekst artykułu dostępny jest do pobrania poniżej.

Pierwszy dom z Systemem M pobierz  

2018-09-25

System M – seria pomp ciepła o unikalnej modułowej konstrukcji

Opracowanie: Adam Koniszewski
Publikacja: Informator Instalacyjny-murator 09/2018

"Jeden system – wiele zalet. Optymalny dobór wszystkich komponentów zaimplementowanych w urządzeniach Systemu M pozwolił osiągnąć równowagę, łącząc inteligentną i funkcjonalną konstrukcję z wysoką wydajnością, jakością, designem, cichą pracą oraz niewielkimi wymiarami. Rozwiązanie to pozwala cieszyć się ze wszystkich ww. zalet jednocześnie. Wiele wariantów konfiguracyjnych, a także łatwość wyboru właściwego z nich sprawia, że użytkowanie urządzenia jest bardzo komfortowe. Funkcjonalny design. System M zajmuje bardzo mało miejsca, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Możliwości montażu jednostki wewnętrznej są niemal nieograniczone, gdyż nie wymaga on minimalnych odstępów od ściany. Odpowiednim miejscem będzie np. sąsiedztwo lodówki, pralki lub suszarki, a dzięki minimalistycznej formie, podkreślonej wysokiej jakości materiałami, urządzenie doskonale wkomponuje się w wystrój wnętrza. Również jednostka zewnętrzna została zaprojektowana tak, że jest prawie niewidoczna. Olbrzymia gama dostępnych kolorów i materiałów wykończeniowych obudowy pozwala dopasować jej wygląd do otaczającej przestrzeni."

Pełny tekst artykułu dostępny jest do pobrania poniżej.

System M – seria pomp ciepła o unikalnej modułowej konstrukcji pobierz  

2018-08-20

Wycieczka do fabryki Glen Dimplex w Kulmbach w Górnej Frankonii (Bawaria)

Opracowanie: Adam Koniszewski
Publikacja: InstalReporter, nr 5/2018

"Czy można skalkulować jakość? Jak to sprawdzić? Czy można się tego nauczyć? A może po prostu lepiej to ujrzeć na własne oczy? Zapraszamy na „wycieczkę” do fabryki Glen Dimplex w Kulmbach w Górnej Frankonii (Bawaria), czyli do miejsca gdzie od ponad 40 lat, doskonali się sztukę budowania układów chłodniczych. Pracuje tam 270 pracowników na powierzchni fabryki równej 21 000 m², czyli mniej więcej tyle, co 3 stadiony do piłki nożnej."

Pełny tekst artykułu dostępny jest do pobrania poniżej.

Wycieczka do fabryki Glen Dimplex w Kulmbach w Górnej Frankonii (Bawaria) pobierz